Kontakt

 

PHS Sp. z o.o.

ul. Wiosenna 6, Skarbimierzyce
72-002 Dołuje

 

tel. +48 723 770 886

e-mail: info@noisworld.pl

Przejdź na naszą stronę sprzedażową >>

Gdzie kupić?

Imię i nazwisko:
Twój e-mail:
Numer telefonu:
Treść wiadomości:
Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy.
Wypełnij proszę wymagane pola

Czy nikotyna poprawia koncentrację i wydajność mózgu?

Nikotyna to substancja znana głównie z negatywnego wpływu na zdrowie, jednak nowe badania sugerują, że w odpowiednich dawkach może mieć pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja i wydajność mózgu. W artykule przedstawiamy aktualne badania, które rzucają światło na ten aspekt działania nikotyny.

 

Nikotyna a poprawa pamięci i uwagi

 

Badania wykazują, że nikotyna stymuluje receptory cholinergiczne w mózgu, co ma wpływ na poprawę koncentracji i szybkości reakcji. W szczególności, w badaniach dotyczących osób zdrowych, stosowanie nikotyny prowadziło do poprawy w zakresie przetwarzania informacji oraz pamięci krótkotrwałej, co może wspierać produktywność w codziennych zadaniach​(Frontiers)​(SpringerLink).

 

Mechanizmy neurobiologiczne działania nikotyny

 

Jednym z kluczowych mechanizmów, który wyjaśnia pozytywny wpływ nikotyny na funkcje poznawcze, jest aktywacja szlaku PI3K/Akt, który reguluje neuroplastyczność – zdolność neuronów do tworzenia nowych połączeń. To właśnie ten proces jest istotny dla zdolności uczenia się i zapamiętywania​(Spandidos Publications). W badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z chorobą Alzheimera wykazano, że stosowanie nikotyny może poprawiać wydajność pamięci​(ScienceDaily).

 

Potencjalne zastosowania terapeutyczne

 

Obecnie prowadzone są także badania nad zastosowaniem nikotyny w leczeniu neurodegeneracyjnych chorób, takich jak Parkinson czy Alzheimer. Badania na zwierzętach sugerują, że nikotyna może chronić komórki mózgu przed degeneracją, co otwiera drogę do jej stosowania w terapii wspierającej​(Spandidos Publications).

 

Choć temat wpływu nikotyny na mózg jest fascynujący, należy pamiętać, że nikotyna pozostaje substancją uzależniającą.

 

Jeśli chcesz spróbować bezpieczniejszych alternatyw nikotynowych, takich jak saszetki NOIS, zapraszamy do zakupu na e-phs.pl.

 

 

01 grudnia 2024
Nie zachęcamy do używania nikotyny. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji, które pomogą Ci dokonywać świadomych wyborów. Jeśli jednak korzystasz
11 listopada 2024
Ten artykuł będzie nieco inny od poprzednich. Chcemy Ci opowiedzieć o naszej wizji – o tym, co sprawia, że NOIS
18 października 2024
Może ! I my powiemy Ci jak.  Choć nikotyna kojarzy się głównie z paleniem papierosów, nauka coraz częściej bada jej
19 września 2024

PHS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą przy  ul. Wiosennej 6, Skarbimierzyce, 72-002 Dołuje, NIP: 8513244183, REGON: 385024901, KRS: 0000817568. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl